מהי יוגה

"ועכשיו הוראת היוגה.a6
יוגה היא השקטת הפעילות המנטלית.
אז שרוי הרואה במצבו הטבעי."
מתוך היוגה סוטרא לפטנג'לי
 
 
יוגה היא פילוסופיה רוחנית הכוללת תרגולים פיזיים, מנטאלים ורוחנים שמקורה בהודו. המאפשרת צמיחה ולמידה בכל הרבדים לחיים נכונים יותר ושלמים יותר. דרך זו מתורגלת בהודו כבר מלפני אלפי שנים. היוגה עוסקת באמת האוניברסאלית ולכן כיום היא נלמדת כמעט בכל מקום בעולם. יוגה היא כלי / אמצעי פרקטי להתפתחות ולשינוי הניתן ליישום בחיי היום יום.
 

יוגה = אחדות, חיבורyogamorning

הכוונה לאיחוד עם השלם, עם מי שהאדם במהותו השלמות. בהתחלה התהליך הוא דווקא הפרדה, להפריד בין מה שהוא לא אני למי שאני כן. לזהות את כל מה שהוא לא אני, הדפוסים, ההתניות, האוטומטים, הסיפור ואז מתאפשר המפגש עם מה שהוא אני, השלמות עצמה. מסורת היוגה מציעה דרך חיים, יציאה למסע של חקירה, התבוננות ושחרור מכל מה שמונע מאיתנו להיות במצב של אחדות. 
 

הגישות ביוגה

במשך השנים התפתחו מספר גישות ליוגה הנוגעות בכל רבדי החיים, התרגול והעבודה מתוך כל השיטות בפרקטיקה היומית מאפשרת הסתכלות שלמה ,רחבה ומעמיקה יותר על החיים. התרגול השלם בונה ארגז כלים לחופש מהסיפור, מהדפוסים, מהאגו ומהתניותיו ועוזרים לנו לזהות את מי שאנו לא ולהתנסות במי שאנו כן, השלמות עצמה.
 

mat for yoga

קרייה יוגה – העבודה מתוך האנרגיות של הגוף. כאן נכנסים כל התרגולים של: המדיטציה, פראנאימה, אסנות (תנוחות). בקרייה היוגה הכוונה לשחרר את כל העומס הרגשי/ המתח שהגוף מחזיק, את כל מה שמונע מהאנרגיה של הגוף לנוע באופן חופשי, בזרימה ובהרמוניה.
 
קארמה יוגה –  יוגה של העשייה, תשומת לב לעשייה בחיי היום יום מה מנחה את העשייה שלנו ביום יום?  הסבר מתוך הבהווגד גיטה על קארמה יוגה: "בצע פעולות מתוך מצב האחדות, מתוך מצב של נטישה של אחיזה מדבר כלשהו והייה שווה נפש לגבי הישג וכשלון.." ..זה שאינו נתלה על פירות הפעולה.." דגש על הדרך ולא על התוצאה הנובעת מכך.
 
ויג'ננה יוגה – הדרך של הפילוסופיה, המילים, מסורת שעוסקת בלמידה מתוך טקסטים פילוסופיים עתיקים דרך חקירה ודיון.
 
ראג'ה יוגה – היוגה של ההכרה. מה מופיע בהכרה? כיצד ההכרה עובדת? מה המנגון?  ההיבט של ראג'ה יוגה האם וכיצד ניתן לשנות את זה.
 
בהקטי יוגה – יוגה של האהבה , ההתמסרות , הדבקות לחוויה של האחדות. בהקטי יוגה מתנסה ומנסה לראות את האחד/האלוהי בכל דבר. מהי המשמעות של האהבה והתמסרות והביטוי בחיי היום יום.
 
בשיעורים בסטודיו, בסדנאות ובקורסים אנו לומדים וחוקרים את החיים דרך כל הגישות בפילוסופיה של היוגה. התרגול הפיזי מועבר על פי שיטת האשטנגה יוגה ויניאסה לקריאה על השיטה לחץ כאן.
 
המאמר נכתב ע"י שני שרון , אשטנגה יוגה ברעננה.
 
שת"פ: רפואה | בריאות | שמלת כלה | יוגה ברעננה | קידום אתרים  | טיפולי איורוודה  |  יוגה בהרצליה  |  יוגה רעננה