יוגה

בקטגוריה זו תוכלו לקרוא מאמרים שונים בנושא יוגה, החל ממקורות יוגה וגישות שונות המסתכלות על היוגה ועד למאמרים ספציפיים שמדברים על אשטנגה יוגה בפרט. הקטגוריה תתעדכן מעת לעת ויווספו עוד חומרים וטקסטים בנושא היוגה.ישנם אינספור גישות ודעות לגבי היוגה וחשוב לי לציין שהמאמרים כאן הם רק עוד גישה להסתכל על היוגה. על כל הנושאים ניתן להעמיק בדיונים וחקירות נוספות ולפתח אותם. לכל שאלה שמתעוררת אתם מוזמנים לשלוח אליי דרך יצירת קשר כאן או בשיעורים.

רשמים מהכשרת מורים של מנג'ו פטהבי ג'ויס

ביולי 2019 נסעתי לפראג להכשרה שנייה אצל מנג'ו ג'ויס, הבן של אבי שיטת האשטנגה ויניאסה יוגה פטהבי ג'ויס. קורס מורים סדרה שנייה והכרותעם הסדרה השלישית. זה היה שבוע מופלא, כל כך מרגש ללמוד את השיטה מהמקור בצורה כל כך פשוטה וטהורה. ללא ספק שבוע מאוד משמעותי שמעצב ומשפיע על הדרך שבה אני מעבירה את המסורת הזו הלאה בשיעורים ובקורסי מורים ליוגה בהנחייתי.

קרא עוד »

סדנה עם ג'ון סקוט בערבה

ב4-12/10 ג'ון סקוט מבכירי מורי האשטנגה ויניאסה יוגה בעולם הגיע לישראל לסדנה יומית בתל אביב במהלך הסופ"ש ושבוע ימים לסדנה אינטימית בערבה. מדהים היה לפגוש מורה ותיק, מהתלמידים הראשונים של פטהבי ג'ויס, שמלמד בכזו צניעות, פשטות, דיוק וגובה העיניים, ממש לא מובן מאליו. מורה שמעביר את ההוראה של האשטנגה ויניאסה יוגה בדיוק ועומק אינסופי. התחושה הייתה שזה ממש כמו ללמוד מהמקור. זה כשלעצמו מאוד ריגש אותי והפעים את ליבי.

קרא עוד »

שיעורי אשטנגה יוגה מייסור סטייל – תרגול עצמי

התרגול המסורתי של האשטנגה יוגה ויניאסה כפי שלומד ע"י סרי ק. פטהבי גויס, אבי השיטה, בעיר מייסור שבדרום הודו. שיעור מייסור הינו שיעור ללא הנחיה, הנחיות ותמיכה ניתנות באופן פרטני אחד על אחד בתוך המסגרת של הקבוצה. כל תלמיד מתרגל את הסדרה שלו, רצף האסנות (תנוחות), בהתאם לרמתו ובקצב שלו. במסגרת שיעור כזה למורה יש יכולת להעניק תשומת לב אישי

קרא עוד »

יוגה תרפיה אחד על אחד לעומת יוגה בקבוצה

העקרון המוביל את התהליך התרפויטי הוא כאשר ההכרה, המיינד, הנפש- שקטה, טהורה והרמונית, מתעוררות יכולות הריפוי והאיזון הטבעיות הגלומות בגוף, תאי הגוף נזכרים בייעודם הטבעי ומתפקדים כראוי, חוזרת ההרמוניה והסינכרון שבין מערכות הגוף השונות, מערכת החיסון מתחזקת, כוח החיים (האוג'ס) עולה והאדם מתמודד עם מצבו מתוך ראייה שלמה, בריאה ואחראית.

קרא עוד »

יוגה לנשים בהריון

מחקרים מראים כי תרגול יוגה במהלך ההריון מביא לפחות סיבוכים במהלך ההריון, פחות לידות מוקדמות, פחות לידות מכשירים, תחושת נוחות גדולה יותר במהלך הלידה והקטנת כאבי הלידה, משך לידה קצר יותר ומשקל לידה גבוה יותר של התינוק.

קרא עוד »

שיעור מייסור סטייל על מה ולמה?

העיקרון המוביל בשיעור שלכל מתרגל נבנה רצף תרגול אישי בהתאם לרמתו והתקדמותו האישית ומטרת הנוכחות של המורה להנחות ולתמוך בכל תלמיד אינדבידואלית. באמצעות גישה זו של תרגול התלמיד לומד להכיר את יכולתיו האישיות, להבין ולחוות מה הכוונה בתרגול נכון עבורו.

קרא עוד »

אשטנגה יוגה ויניאסה – עקרונות התרגול

"מטרת הויניאסה היא ניקוי פנימי, טרישטנה מתכוון לאיחוד שלושת הנקודות שימת הלב או הפעולה: תנוחה(אסנות, בנדות), מערכת הנשימה ונקודת המבט. שלושת אלו מאוד חשובים לתרגול היוגה ומכסים שלוש רמות של טיהור: הגוף, מערכת העצבים וההכרה." מדוע מדגיש פטבי ג'ויס ש"אשטנגה יוגה היא פטנג'לי יוגה?

קרא עוד »

יוגה למתחילים – השיעור הראשון

אני עדיין זוכרת את השיעור הראשון שלי באשטנגה יוגה ויניאסה, למרות שתירגלתי יוגה לפני כן כל אלו היוו נסיונות טובים אך לא דומים לשיעור אשטנגה יוגה קלאסי…. אף על פי שיותר ממחצית השיעור הייתי בשכיבה על הבטן באפיסת כוחות , משהו בגוף הרגיש שזה נכון…

קרא עוד »

אשטנגה יוגה סדרה שניה

הסדרה השנייה בעיניי היא המשלימה האידיאלית לתרגול הסדרה הראשונה. תחילת השיעור הברכות לשמש, תנוחות העמידה וסיום השיעור , הקשתות ותנוחות ההפוכות זהים לתרגול שאנו מכירים מהסדרה הראשונה, השוני הוא בתנוחות הישיבה … לחצו כאן להמשך המאמר ותמונות מתוך הסדרה השניה..

קרא עוד »

אהימסה – אי אלימות

אשטנגה יוגה מתארת לא רק שיטת תרגול מסוימת אלא משמעותה רחב ופילוסופי יותר שכל גישות היוגה נשענות על כך. אשטנגה מציינת את שמונת שלבי היוגה ,ערכים והנחיות לתרגול יוגה בעיקר בחיים שמחוץ למזרן. מאמר זה עוסק ביאמה הראשונה ,ערך ההתנהגות הראשון שעל פיו היוגים מבססים את חייהם ללא תלות בנסיבות המשתנות.

קרא עוד »

יוגה לנשים בהריון

במהלך ההיריון גוף האישה עובר שינויים רבים וישנה חשיבות רבה לשמור על בריאותו ועמידותו. האישה מעורבת ביצירת חיים חדשים, מעורבות גופנית, נפשית ורוחנית, היוגה מסייעת לה לעבור את חודשי ההיריון והלידה בצורה טובה ובריאה ומספקת סביבה חיובית לעובר הגדל.

קרא עוד »

פראנהאימה

בעזרת הנשימה הפיזית היוגים מתרגלים באופן מודע את הנעת הפראנה אנרגיית החיים לאורך הגוף ולאיברים השונים.על פי המסורת השרירים הם ג'סטות למצבים מנטאליים ורגשיים…

קרא עוד »

מהי יוגה

יוגה היא דרך חיים.המאפשרת צמיחה ולמידה בכל הרבדים לחיים נכונים יותר. דרך זו מתורגלת בהודו כבר מלפני אלפי שנים. היוגה עוסקת באמת האוניברסאלית ולכן כיום היא נלמדת כמעט בכל מקום בעולם.יוגה היא כלי / אמצעי פרקטי להתפתחות ולשינוי הניתן ליישום בחיי היום יום.

קרא עוד »

הסבר על המנטרה אום

באופנישדות (כתבים עתיקים) נאמר: היעד שעליו מכריזות כל הוודות,שאליו מובילים כל התרגולים הרוחניים , ושאליו שואפים כל אותם בני אדם הנמצאים בחקירה ובהתבוננות ,הוא אום. ההברה הראשונה מי שיודע אותה,מעמיק בה,חי אותה,מקבל את התמיכה הנעלה ביותר , משיג את כל שאיפותיו…

קרא עוד »

אשטנגה יוגה

במשך 25 שנה בעיר מייסור שבהודו למדו וחקרו יחדיו קרישנה מצ'ריה ופטבי גו'יס מכתבי היוגה קורונטה , כתבים עתיקים ומפורטים אשר היוו את המקור והבסיס לתרגול מעשי של האשטנגה יוגה ויניאסה.

קרא עוד »