קרישנמורטי מדבר – החלק השלישי

קרישנמורטי מדבר

  << קישור לחלק א
  << קישור לחלק ב

  חלק רביעי וחמישי בקרוב…

   <<  צפה בעוד קטעי וידאו

החלק השלישי תורגם לנוחיותכם כדי לצפות  ולקרוא את החלקים שיותר קשה להבין. הקטע תורגם באדיבות שני דוכן – יוגה בהוד השרון

לבני אדם, כמוכם יש יכולות, יש סוג כלשהוא של כישרון חבוי. אתם מבינים את המילה כישרון ? זה יכול להיות : לצייר, לנגן בכינור, לנגן בחליל או להיות בן אדם טוב לב בצורה יוצאת דופן. יש לכם לבני האדם כישרונות סמויים. והחברה שאת חיים בה, ההורים שלכם וכולם מסביבכם אומרים לכם – "תהיה איש עסקים" או "תהיה רופא" או "לך תהיה מהנדס" או "תהיה איש אדמיניסטרציה חשוב".
אז למעשה המוח שלכם, הכוונה למה שיש לכם בתוך הגולגולת, מותנה על ידי ההורים שלכם או על ידי החברה שבה אתם חיים. אתם מבינים מה אני אומר ?
אז למעשה הכישרון האישי שלכם, מושמד על ידי הלחץ הזה, יכול להיות שאתה צייר דגול, או זמר מעולה, או בוטניקאי מדהים, או חקלאי. אבל ההורים שלכם והחברה שבה אתם חיים אומרת "לא ! זה לא מספיק טוב ! עליך להיעשות איש עסקים או רופא טוב" אז למעשה אתם חיים ומשמידים את הכישרון האישי הייחודי שלכם. ומה שבאמת חשוב זה שיהיה לכם את הכישרון האמיתי שלכם, רק אז אתם שמחים בחלקכם. תקשיב למה שאני אומר אני מדבר עכשיו ואתם מקשיבים לי.
זה דבר אחד, בבני אדם יש כישרון חיוני שחבוי בתוכם. לא תמיד זה להיות איש עסקים או קפטן בצבא, או ספק כלשהוא. עליכם לגלות את הכישרון האישי החבוי בכם ולדבוק בכישרון הזה, בין הם תיהפכו להיות עניים, עשירים או מצליחים.
ילד: אדוני אבל אתה יכול להיות איש עסקים וגם לשיר או לצייר.
קרישנמורטי: ילד חכם, תראו באיזה יופי אימנו את הילד הזה. הוא אומר , אתה יכול להיות אי עסקים, או גנרל, או קפטן בצבא וגם לצייר. עקבתם אחרי איך המוח שלו עובד ? אתה די צודק ילד, אבל אתה לא תפעל כמו שצריך, לא תתפקד באופן מלא, חיוני עם מלוא שמחת החיים.
ילד: למה אדוני ?
קרישנמורטי: בגלל שאתה קרוע לשני חצאים בין הנושאים. חכו עם השאלות אני רוצה להמשיך לדבר כרגע. זה למעשה מאוד קשה לגלות את הכישרון האישי שלכם, ויכול להיות שהוא לא יוביל אתכם להצלחה. זה לא משנה בכלל. אתם מבינים ? אז לא יהיה איכפת לכם שאין לכם הרבה כסף, כי יש לכם משהו בתוככם. אז כולכם, גלו את הכישרון האישי שלכם. את המשהו הפנימי הזה שהוא שלכם. ללא השפעה ע"י , חינוך, הנדסה, ההורים שלכם או החברה, אלא גלו באמת את אותו משהו שיש לכם עבור עצמכם.
ילד: אדוני אבל ההורים שלנו מכריחים אותנו לעשות ההיפך.
קרישנמורטי: אני יודע, אני יודע שההורים שלכם מכריחים אתכם להפוך להיות מהנדס, מכריחים אתכם להפוך להיות משהו אחר. אז מתי שאתם איתם שחקו את המשחק, תגידו כן , תקבלו את מה שהם אומרים ואז לכו וגלו בעצמכם מהו הכישרון שלכם. אני יודע שיש לכם הרבה מה להגיד, רק תקשיבו למה שאני אומר כרגע. כי יש לי עוד מה להגיד. זה בסדר מצידך ?
ילד: כן אדוני.
קרישנמורטי: ועוד דבר, אתם עומדים להיכנס לעולם, לאחר שתעזבו את העמק היפיפה הזה, עם כל הסלעים והצללים והעצים והפרחים והקמפוס השליו הזה. אתם הולכים לעמוד בפני מציאות נוראית. יש אלימות, חטיפות, יריות ושוחד. העולם נעשה יותר ויותר מסוכן, העולם נעשה מושחת. בכל רחבי העולם, לא רק בהודו. שכאן זה יותר בוטה, די פתוח הכוונה. כלומר "תן לי משהו לפני שאני אתן לך משהו אחר…" ישנה שחיתות בכל העולם לא רק כאן , במדינה הזאת. באמריקה, בצרפת, באנגליה. שחיתות פוליטית, שחיתות חברתית, שוק שחור וכו'. יש שחיתות עצומה בכל רחבי העולם.
אנחנו אומרים ששחיתות הכוונה, לתת שוחד, העברת כסף מתחת לשולחן, לשלם במזומן בלי חשבונית. לכל אלו אנחנו קוראים שחיתות. אבל זה רק הסימפטום. אתם מבינים מה הכוונה סימפטום ? סימפטום הכוונה , אכלתי אוכל כבד כלשהוא ועכשיו יש לי כאב בטן. כאב הבטן הוא הסימפטום. אבל הסיבה היא אכילת אוכל לא טוב. כעת אני רוצה לגשת לסיבה לשחיתות. אנחנו אומרים ששחיתות, ואני מקווה שכולכם מקשיבים כי כולכם עומדים להתמודד עם העולם שתעזבו את העמק הזה.
ילד: אדוני, אבל אם לא תיקח את הכסף שהוא מציע הוא עלול לעשות לך משהו גרוע יותר, אם תיקח את הכסף…
קרישנמורטי: אם אני אתן לך כסף מתחת לשולחן, אני ניהפך להיות מושחת. אם אתה מקבל את הכסף מתחת לשולחן אתה גם נעשית מושחת כי קיבלת כסף מתחת לשולחן.
ילד: אבל אדוני אם אני לא ייקח את הכסף עם עלולים לעשות לי משהו.
קרישנמורטי: אני יודע , אני יודע אם לא תיקח את הכסף הם יפגעו בך נכון ? אני יודע, רק תקשיב ותפנים מהי הסיבה לשחיתות. שחיתות היא בקושי , העברת כסף מתחת לשולחן, שוחד, שוק שחור. הסיבה היא משהו אחר לגמריי. אני עומד להיכנס לזה אם אתם מעוניינים. שחיתות מתחילה
בהתעניינות בעצמי.
 
אתם מבינים ? אם אני מתעניין בעצמי, מה אני רוצה, מה אני רוצה לאכול, אם אני חמדן, קנאי, נוקשה, אלים, אכזרי. זוהי שחיתות. שחיתות מתחילה בלבכם ובמחשבה. לא רק לתת כסף מתחת לשולחן שגם זה שחיתות. אבל הסיבה האמיתית לשחיתות היא בתוככם. אם לא תצליחו לגלות זאת ולשנות את זה, תיהפכו להיות בן אדם מושחת. שחיתות היא כאשר אתם כוסעים, כשאתם מקנאים, שאתם שונאים אנשים אחרים, כשאתם עצלנים, כשאתם אומרים "זה הדבר הנכון, ואני מרגיש שזה הדבר הנכון !" ואתם דבקים בזה.
ילד: אדוני , אתה מתכוון שהכל אצלנו נובע מתוך אנוכיות ?
קרישנמורטי: נכון, הכל נובע מתוך אנוכיות אתה צודק. השחיתות מתחילה שם. אתה מבין אותי ילד ? אז אל תהיו מושחתים ! זה לא משנה אם תמותו בשביל זה ! הקשיבו לי. אני מבין שאתם מפוחדים, אתם שואלים "אבל איך אני אחיה ?" "מה אני אעשה אם אני לא מושחת , בזמן שכל האנשים מסביבי במושחתים ?" אתם מבינים מה אני אומר במילה שחיתות ? הכוונה לא רק הסימנים החיצוניים. אלא תחושת השחיתות העמוקה ששוכנת בליבם של בני האדם. אנוכיים, חושבים רק על עצמם, רוצים אך ורק בהצלחתם שלהם, קנאים. שחיתות נמצאת בפנים, בליבכם ובמוחכם. אם אתם מבינים את זה בקשב רק ואתם באמת רציניים בקשר לזה, לא ציניים. רוב הילדים הבוגרים שעומדים לעזוב כאן הפכו להיות ציניים. הם רואים את פניו של העולם בחוץ. הם אומרים "אין לי מה לעשות אני צריך לקבל את זה" זוהי צורה של ציניות. אבל אם תבינו בקשב רב החל מעכשיו ששחיתות היא אינה רק העברת כסף מתחת לשולחן, שוחד. בין אם זה שני רופי או עשר מיליון דולר. זה עדיין שוחד. ולהיות אלים זה בדיוק חלק מלהיות מושחת, טרור וכל זה, זה מה שמתרחש בעולם, כאדם מתבגר, אל תהיה כמוהם. אל תכעס, אל תקנא, אל תמיד תחפש רק הצלחה.
אבל איך אני יכולה לעצור את זה ?
אם אתה רוצה להיות קנאית תהיי קנאית ותראי מה יקרה, אבל אם את לא רוצה להיות קנאית אל תהיי קנאית אבל אל תגידי "איך אני יכולה לעצור את זה ?"
אם אתה רואה משהו מסוכן, נחש קוברה למשל. אף אחד לא אומר לך את פשוט רצה, נכון ?
אז שחיתות בתוכנו היא סכנה ! אז אל תהיי מושחתת. היו קודם כל בפנים , לא שם בחוץ, אתם יכולים לעשות זאת ? אל תבטיחו. לעולם אל תבטיחו דבר אלא אם אתם באופן מוחלט מוכנים לבצע אותו. תראו כמה זה חשוב בחיים, כי כולכם מתבגרים וגדלים אל תוך העולם הנוראי הזה.