יוגה תרפיה אחד על אחד לעומת יוגה בקבוצה

ההבדלים בין מפגש יוגה תרפיה אחד על אחד לעומת שיעור יוגה בקבוצה

"יוגה הינה מסורת המאפשרת לנו להשתחרר מהחיפוש הנואש למקומנו בעולם ומציעה לנו אלטרנטיבה לפנות מקום בתוכנו להכיל את עולם." (מתוך האתר של מורי שמעון בן אבי)
 
יוגה מאפשרת להתנסות בשלם והתרחבות הלב במצבי החיים המשתנים. מצב תודעתי של התבוננות, איחוד שלושת הרבדים גוף- נפש- רוח וההכרה ב -mind  יציב ושקט. התרגול כולל את שמונת איברי היוגה: (יאמה וניאמה) מצבי תודעה וטיהור עצמי, (אסנה) תנוחות יוגה, (פראנהאימה) נשימה והנעת אנרגיית החיים בגוף באופן חופשי ובלתי מותנה במצב הריגשי, (פריטיהארה) התכנסות החושים, (דאהרנה) ריכוז, (דאהיאנה) מדיטציה, תודעה שקטה, (סמאדהי) המצב המדיטטיבי העליון.
העקרון המוביל את התהליך התרפויטי הוא כאשר ההכרה, המיינד, הנפש- שקטה, טהורה והרמונית, מתעוררות יכולות הריפוי והאיזון הטבעיות הגלומות בגוף, תאי הגוף נזכרים בייעודם הטבעי ומתפקדים כראוי, חוזרת ההרמוניה והסינכרון שבין מערכות הגוף השונות, מערכת החיסון מתחזקת, כוח החיים (האוג'ס) עולה והאדם מתמודד עם מצבו מתוך ראייה שלמה, בריאה ואחראית.
מפגש יוגה תרפיה (אחד על אחד), לעומת שיעור יוגה בקבוצה, שם לו למטרה לעזור בתהליכי ריפוי. על מנת לעשות זאת יוגה זו חברה לרפואה המודרנית כדי ליצור סוג חדש-ישן של יוגה העושה שימוש הן בפילוסופיה ובטכניקות המזרחיות של היוגה והן בידע האנטומי והפיזיולוגי המגיע מהמערב. היוגה תרפיה כבר קנתה לה מקום של כבוד בקרב הרפואה המשלימה בעולם המערבי והיא מתפתחת בצעדי ענק. כיום עושה היוגה תרפיה את צעדיה הראשונים גם בישראל.
תרגול יוגה קבוצתי לעומת מפגש יוגה אישי
 
בעבר, היוגה הועברה באופן אישי בין הגורו לתלמיד. תרגול היוגה הותאם באופן אישי לתלמיד על ידי המורה, ונשמר בסודיות. התלמיד תרגל את הטכניקות אותן למד בין השיעורים, והשיעורים עצמם שימשו להכוונה להמשך הדרך. עם הפופולריות הגוברת של תרגול היוגה במזרח ובמערב כאחד, נולדו שיעורי היוגה הקבוצתיים.
כאשר מדובר בטיפול בבעיה ספיציפית ישנה חשיבות מוגברת בהתאמה אישית. היוגה הטיפולית מתמקדת ביחס האישי והפרטני בין המורה לתלמיד, מותאמת אישית לנקודת ההתחלה, הכישורים והמגבלות של כל תלמיד ותלמיד. נקודת ההתחלה של היוגה הטיפולית היא האבחון המתבצע בשיטה של שאלות ותשובות, התבוננות המורה, וטכניקות משלימות שונות. ההכוונה אותה מקבל התלמיד היא אישית וממוקדת במטרה לטפל בבעיות ובמכאובים הספציפיים איתם התלמיד מתמודד.
היוגה הטיפולית כתחום ברפואה המשלימה
 
הרפואה המשלימה באה לטפל באדם כמכלול: לא רק הגוף אלא האיזון בין הגוף והנפש. בניגוד לרפואה המערבית ,המטפלת בגוף בלבד ושמה את יהבה על אמצעי טיפול חיצוניים כתרופות והתערבות רפואית, היוגה הטיפולית והרפואה המשלימה באות לחזק את הגוף והנפש ולאפשר לאדם לרפא את עצמו, ללא שימוש בתרופות וכימיקלים (או כתמיכה בתהליך ריפוי קונבנציונלי).
יוגה טיפולית מטפלת במגוון בעיות רב:
  •  בעיות שלד, שרירים ומפרקים – עקמת, פריצת דיסק, פלטפוס, בעיות ברכיים
  • ·כאבים כרוניים – כאבי גב ושכמות, כאבי מחזור, מיגרנות
  • חולי לב ובסיכון למחלות לב – סכרת, לחץ דם, כולסטרול, השמנה
  • מחלימים ממחלות קשות ומניתוחים – כולל חולי סרטן
  • מצבים מיוחדים – נשים בהריון, בני הגיל השלישי, בעיות של גיל המעבר ובעלי מוגבלויות
  • חרדות, דיכאון, ועייפות נפשית
  • ועוד..
  
הכשרת מטפלים ביוגה טיפולית
 
שני דוכן עוסקת ביוגה משנת 2002, מורה בכירה ליוגה, מטפלת ביוגה תרפיה בוגרת קורס מורים (5 שנים) בבי"ס למורים של שמעון בן אבי, מטפלת מוסמכת ברפואה האיורוודית (תזונה וצמחי מרפא) במרכז הישראלי לאיורוודה, קמפוס ברושים באוניברסיטת תל אביב, אסיסטנטית בקורסי מורים ומרצה בנושאי תזונה יוגית ומבוא לאיורוודה בקורסי מורים ליוגה, מייסדת ובעלת אומיוגה – סטודיו ליוגה ואיורוודה ברעננה.
במהלך הלימודים הסטודנטים רוכשים מיומנויות בתחומי היוגה כמו גם בתחומים נוספים כדימיון מודרך, טיפולי מגע, תזונה, שימוש בצלילים ועוד. הסטודנטים מתרגלים יוגה ומפתחים את כישורי ההתבוננות, אבחון והטיפול, כמו גם ההתבוננות הפנימית. ניתן לקבל הכשרה כמטפלים ביוגה טיפולית במסגרת לימודי רפואה משלימה כוללים או להמשיך לקורסים ייחודים בתחום. המרכז הבינלאומי ליוגה תרפיה השוכן בארה"ב (International Association of Yoga Therapy – IAYT) מפתח בימים אלו סטנדרטים קבועים לתוכניות ההכשרה למדריכים בתחום היוגה תרפיה שישלבו לימודי בסיס קבועים והתמחויות משנה שונות.
שת"פ: רפואה | בריאות | שמלת כלה | יוגה ברעננה | קידום אתרים  | טיפולי איורוודה  |  יוגה בהרצליה  |  יוגה רעננה