יוגה למתחילים – השיעור הראשון

יוגה למתחילים – השיעור הראשון

 
 

אני עדיין זוכרת את השיעור הראשון שלי באשטנגה יוגה ויניאסה, למרות שתירגלתי יוגה לפני כן בשיעורים מזדמנים בחדרי כושר ובבית מספר ליוגה (גם הספר הראשון שלי) שרכשתי ברישקש בטיול הראשון להודו, שבכלל הוא ע"פ מסורת השיבננדה יוגה, כל אלו היוו נסיונות טובים אך לא דומים לשיעור אשטנגה יוגה קלאסי…s22
 
השיעור הראשון שלי באשטנגה יוגה התרחש בשנת 2004, שמעתי על מורה נהדר שמלמד בבצרה בימי שלישי בערב. המורה הנהדר הזה , שמעון בן אבי, ממשיך להיות לי למורה ולהשראה עד היום רק במכמורת…
הגעתי לשיעור בבית העם כמובן לפני הזמן, שמעון שאל אותי האם התנסיתי בעבר בתרגול יוגה וסיפרתי לו על נסיונותיי בחדרי הכושר והספר שרכשתי, הוא חייך אליי והזמין אותי לקחת לי מזרן. האולם התמלא במהרה במתרגלים מסורים שהגיעו עם מזרנים משלהם, מזרנים שחורים ועבים ונראו מאוד רציניים ומנוסים. זכורה לי השיחה שאיתה שמעון התחיל את השיעור, על סיפור שיבה נטארגה , סיפור שעד היום ממשיך להקסים אותי, סיפור על שיבה שרוקד על האגו שלו והאפשרות לחיים שקטים בתוך מעגל החיים הנמצא בשינוי תמידי. הכל נשמע טוב ובליבי גברה ההתרגשות..
התחלנו את התרגול באוםםם משותף, זו היתה הפעם הראשונה שהתנסיתי בחזרה על מנטרה והאוירה באולם היתה כ"כ עוצמתית והאום רטט ומילא את כל מרחב האולם..
לאחר מכן התחלנו בברכות לשמש הראשונה עברה יחסית בסדר אבל מהר מאוד מצאתי את עצמי עייפה בשכיבה על הבטן בלי כוחות להמשיך, הידיים והכתפים שלי היו כ"כ חלשות שלא נדבר על כלב מביט לאחור שבמקרה הטוב נשארתי 3 נשימות… תנוחות העמידה שבלשון המעטה הסתדרו חלקית, היציבות חלקית ושיווי המשקל גם חלקי, בתנוחות הישיבה היו באופן יחסי נוחות יותר, והתנוחות ההפוכות היו כתעלומה ומיסתורין גדול.
רק למען הסדר הטוב , ולצורך הבהרה בזמנו הייתי רצה 3 פעמים בשבוע 5 ק"מ במהירות טובה, הרמתי משקולות , במשקלים קלים אומנם אך עדיין ולמרות כל זה, התרגול היה מאתגר, מאוד מאתגר.
כעבור שעה וארבעים וחמש דקות הגיעה ההרפייה ואני חושבת שאפילו נרדמתי, צליל עמוק ונעים העיר אותי מההרפייה והתחושה היתה מופלאה, תחושה טובה, ממש טובה, של שקט, שלווה, של קסם, תחושה חדשה שלא הכרתי ושלא חוותי בעבר.
בסוף השיעור ניגשתי ושוחחתי עם שמעון והאמת שכבר באותו הערב נרשמתי לקורס המורים.
השיעור עבורי היה אהבה ממבט ראשון, משהו בשיעור, בתרגול פשוט הקסים אותי, הקצב, העוצמה, ההוראה של המורה, אף על פי שיותר ממחצית השיעור הייתי בשכיבה על הבטן באפיסת כוחות , משהו בי הרגיש שזה נכון, שהגעתי למקום הנכון.
אני משערת שאלו מבינכם שכן חוו וזוכרים את שיעור האשטנגה יוגה הראשון שלהם בוודאי מזדהים עם הכתוב ומחייכים לעצמכם ממש ברגע זה, ובנוסף לאלו מבינכם שאף על פי שהשיעור הראשון הועבר בשפה הסינית (או סנסקריט במקרה שלנו) המשיכו להגיע לשיעורים, כעבור מספר שיעורים בודדים (3-8) הסינית הפכה לעברית והתרגול נעשה ברור,מובן וזורם יותר משיעור לשיעור וההתקדמות לא איחרה לבוא.2894
הסיבה שאני משתפת אתכם בכל זה, זה למען אלו שהתנסו בשיעור אחד או שבדרך להתנסות הראשונה שלהם, שתדעו מראש שאתם לא לבד. שלכולם השיעור הראשון הוא כניסה לעולם חדש, גם לאלו שעוסקים בפעילות גופנית, אך יחד עם זאת זהו עולם אוהב ומאפשר.
המלצתי היא לבחון ולתת את הדעת על האיכות והשפעת השיטה על סמך 5 שיעורים לפחות וע"י כך לתת לתרגול היוגה הזדמנות אמיתית להוכיח את עצמה ואת כל הטוב שגלום בה בכל הרבדים גופני נפשי מנטלי ורוחני.
היוגה עבורי הינה דרך חיים מופלאה ואני מוקירה כל רגע וכל התרחשות שבסופו של דבר הובילה אותי למפגש הקסום ההוא באותו ערב של יום שלישי בבצרה…
בהצלחה ובאהבה רבה, שני.